חוגגים כמו בסאו פאולו: אלוף העולם בא לבני ברק

בשבוע שעבר שוב כבשו תמונות מישראל את כלי התקשורת העולמיים – רק שהפעם הן היו קצת שונות מהרגיל: במקום ג'ון קרי יוצא מעוד פגישה לא מוצלחת, או סקרלט ג'והנסן עם עובדי "סודה סטרים", עיטרו את הגרדיאן הבריטי תמונות מרהיבות של שני חרדים שעושים סלטות באוויר על רקע הכותל המערבי. קמפיין נגד גיוס בחורי ישיבה? תג מחיר? תחשבו שוב. "האחים חייט פועלים כדי לקדם את אומנות הלחימה קפוארה בקרב המגזר החרדי", נכתב בגרדיאן. גם הדיילי מייל הבריטי וכלי תקשורת אמריקאיים מקולורדו ועד בוסטון לא יכלו להתעלם מהחרדים המעופפים, שני אחים מרחובות, מיקי ויהודה חייט, שלא היה להם מושג שהם הפכו לאייטם לוהט בעולם. 

"צילמנו את התמונות לגמרי בשביל הכיף", מסביר מיקי (24), "חבר שלי, שעובד כצלם, אמר לי 'בוא נעשה לנו יום צילומים נחמד', ובכלל לא חשבתי מה יכולות להיות ההשלכות. הוא הראה את זה לחבר אחר שלו, הבעלים של סוכנות הצילום פלאש 90, והוא נגנב מזה והתחיל להפיץ אותן. כמה ימים אחר כך החבר שלי סיפר שהתמונות עפות בכל מקום בעולם וחוטפים אותן כמו לחמניות". יהודה (20), אחיו הצעיר של מיקי, מעט מבוייש ומהוסס יותר. "זאת הייתה הפתעה גדולה מבחינתנו", הוא מודה, "לא תיארתי לעצמי שזה יקבל כזאת תהודה. אני בכלל הייתי מעדיף לשמור על פרופיל נמוך ולא לעשות רעש, בגלל הישיבה שאני לומד בה".

יהודה לומד בישיבה חרדית-ליטאית קפדנית בצפון הארץ, מיקי בוגר ישיבה, מתגורר בשכונת דניה ברחובות עם אשתו נעמי (23) שהכיר בשידוך, ועם שתי בנותיו נועה (4) וטליה (שנה וחצי). שניהם עוסקים בקפוארה ובעלי תעודת מאמן ממכון וינגייט, ולמרות ההפתעה מהעניין העולמי בהם, הם גם יכולים להבין על מה המהומה. "אנשים לא ידעו שזה קיים בכלל במגזר החרדי", מסביר מיקי, "הרי כל החבר'ה שמתאמנים פה מגיעים בשושו ולא מספרים כלום. ואז פתאום מגיעים כאלה שאומרים בגלוי – 'כן, אנחנו עושים קפוארה'. וזה כנראה מה שמסקרן".

אנחנו נפגשים ביום חמישי בערב בסטודיו שלהם, סטודיו "אסאי" בבני ברק, שנקרא על שם פרי האסאי, אליו התוודע מיקי במהלך נסיעת אימונים לברזיל. שם, מול בית הכנסת המרכזי "בית יעקב" ברחוב יחזקאל פינת רבי עקיבא, מיקי מציע בינתיים שיעורי קפוארה לגברים ולימודי היפ-הופ, זומבה וקפוארה לנשים. בקרוב, הוא מספר, עתידים להיפתח גם שיעורי היפ הופ לגברים. דרך הדלת זורם טפטוף קבוע ויציב של תלמידי ישיבות, לבושי שחורים, כשפאות וכובע לראשם, נעצרים כדי לנפנף לו לשלום. האישה היחידה שמורשית להיות בסטודיו באותו יום היא אשתו של מיקי, נעמי, היושבת בעמדת הקבלה ומחליפה את המזכירה החולה. באולם הצמוד למשרד השקוף שבו אנחנו מתמקמים מתקיים אימון קפוארה לקבוצות הבוגרים, תלמידי ישיבה מעל גיל 15. "הסטודיו הוא פרויקט אישי שלי, פחות עסק", מסביר מיקי. "המטרה שלי היא לקדם את תרבות הספורט במגזר החרדי. אני מאמין בזה מאוד, הולך עם זה עד הסוף. משכנתי את הבית שלי כדי להקים את הסטודיו".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp